Základní opatření při zvracení a průjmu

Zvracení

Důležité je zabezpečit dostatečný přísun tekutin. Na zklidnění žaludku je vhodná kola (ne light) bez bublin a studená ( z lednice), možno prostřídat s minerálkou (také bez bublin a z lednice), která doplní ionty ztracené při zvracení. Důležité je podávat tekutiny po lžičkách nebo po locích, nevhodné je vypít větší množství. Černý čaj lze také použít, ale u někoho naopak zvracení vyvolává.

Interval mezi dávkami by měl být asi 10 min, a to 1-2 lžičky na jedno podání.

Tento způsob zavodnění je vhodný i u vysokých teplot.

Z homeopatik lze použít: Ipecacuanha 5 nebo 9 nebo 15 CH, dávkování 1 – 4x / den (5 granulí na dávku), možno první dvě dávky zopakovat po půl hodině. U kojenců 5 granulí do jednoho dcl vody (převařené a vychlazené vody, rozpustit protřepáním) a podávat po kapkách (4 – 5 kapek) mezi jídly (asi 10 min před nebo po jídle).

Rehydratační roztoky: Kulíšek, Enhydrol (je s banánovou příchutí), Iontia a Iontia s laktobacilem – vhodná při zvracení a průjmech.

Rehydratační roztoky lze zpracovat jako kostky ledu, dejte do nich špejli a použijte jako lízátko.

Teplota při zvracení:

Použijeme běžná antipyretika, ale vhodnější je čípek nebo tablety.

Již okoralé rty jsou známky špatné hydratace.

Při nezlepšení do druhého dne, navštivte lékaře.

 

Průjmy

Průjem do 5 stolic za denneřešíme Smectou, jelikož se stolicí odchází původce onemocnění. Použijte laktobacil, při 2 stolicích/den stačí 1-2 tablety laktobacilu/den, pokud je stolic víc zpočátku i 3x za den a dítě zavodníme (viz výše).

Při více jak 5 stolic za den, důsledně dodržujeme zavodnění, eventuelně použijeme i Smectu. Čím je dítě mladší, tím hrozí rychlejší odvodnění. U kojenců nevysazujeme kojení (mateřské mléko), naopak lze kojit i po hodině.

Je možné podat rozdrcené černé uhlí a poté nasadit laktobacil.

Kromě Smecty lze použít rozmačkaný banán, strouhané jablko (na kašičku), vařenou mrkev a rýžový odvar.

Průjem zhoršují sladké nápoje a mléko (kromě mateřského).

Teplota při průjmu:

Použijeme běžná antipyretika, vhodnější jsou tablety. U malých dětí podáváme sirupovou formu, i když je sladká a průjem se může zhoršit. Důležitější je nejdříve srazit teplotu (nad 38°C)

Homeopatika: Arsenicum album 5 nebo 9 CH (na běžný průjem) 1 – 4x / den ( 5 granulí na dávku), Podophyllum 5 nebo 9 CH (při průjmu, kdy je stolice jako výstřel)

Při nezlepšení průjmu do 2 dnů, navštivte lékaře, nejlépe v ranních hodinách.