Léčba u planých neštovic:

Vzhledem k tomu, že plané neštovice jsou virovým onemocnění, je použití léčebných prostředků omezené. Antibiotika na viry nefungují.

Celková doporučení:

Nekoupat, jen ob den zlehka osprchovat, neštovičky „nedřít“, při zapocení ev. omýt mýdlem jen v oblasti zapářky, tzn. podpaží, genitál, DKK-nohy (pokud v těchto lokalizacích nejsou neštovičky).

Izolace doma 10 dní, nechodit na sluníčko, pokud není teplota, může na chvíli ven do stínu.

Po neštovicích je obrana dosti oslabená, vhodná ještě týdenní rekonvalescence.(čili + 7 dní).

Po vyloupání všech neštoviček v létě mazat opalovacím krémem s vyšším faktorem, jinak zůstávají fleky do dalšího léta.

Terapie (vše volně prodejné v lékárně):

Na sušení neštoviček na kůži těla (i ve vlasech a ve zvukovodu ucha) a na kůži genitálu možno použít tekutý pudr, nebo Tanno Hermal.
V dutině ústní a uvnitř stydkých pysků, ev. na penisu (po přetažení předkožky) lze použít genciánovou violeť (textil navždy barví). Pokud se neštovičky vyskytují hodně v zadní části dutiny ústní lze použít místo gencianové violeti homeopatický Borax CH 5, 3-5 x za den po 5-ti granulích na jednu dávku vycucat. U malých dětí možno 5 granulí rozpustit do 1 dcl převařené a vychlazené vody a pocucávat mezi jídly, (napít, podržet co nejdéle v puse a pak spolknout), ev. kapat po cca 4 kapkách do DÚ (rozhodně nevypít najednou – vstřebává se dutinou ústní).

V oblasti oka kapky Ophthalmo Septonex podle návodu.

Celkově Rhus Toxicodendron CH15 5granulí vycucat pod jazykem, nezapíjet, odstup od jídla asi 15 min. (před i po jídle), podávat 2-5x/den podle svědění-čili výsevu, většinou první 2 dny častěji.

U malých dětí možno 5 granulí rozpustit do vody a pocucávat mezi jídly, (napít, podržet co nejdéle v puse a pak spolknout), ev. kapat po cca 4 kapkách do DÚ (rozhodně nevypít najednou – vstřebává se dutinou ústní).

Pokud je teplota 38-39 st., možno přidat Oscillococcinum 1-2tuby/den podle tíže stavu. (dopředu Oscillo nedávat!) Tuto terapii lze použít u dospělých, kteří neštovice prodělávají v dospělém věku.

Pokud na Rhus Toxicodendron se neštovičky nehojí, nebo je extrémní výsev, přijít na kontrolu.

Pokud je rýma, nebo kašel (většinou mírný suchý), je to doprovodný příznak jako u jakékoliv virózy, stačí běžné léky (Vincentka, nebo mořská voda, sirup na kašel – Hedelix, Prospan, Bromhexin, Mucosolvan, Bronchipret…)

U kontaktů (ne u dětí, jelikož se nemusí ani vysít neštovicemi a nebude pak jasné, jestli je prodělali), zvláště starších lidí, kteří již neštovice prodělali, doporučuji Oscillococinum 1 tuba jako prevence, ev. při vysetí pásového oparu oscillo 3x/den + Rhus Toxicodendron CH15 5granulí 3-5x/den, při bolestech přidat Hypericum perforatum CH15 5granulí 3-5x/den – podle rytmu bolesti.

Po zhojení možno zkusit použít na místa s ďolíčky Cicadermu nebo masti na jizvy po operacích.